Çapa duyem a pirtûka “Sînemaya Kurdî: Bêwelatî, Sînor û Mirin” derket!

Di salên dawîyê de eleqeyên ji pirtûkên huner û çandîyê zêde bûye û bi taybetî jî pirtûkên bi mijarê sînemayê gelek eleqeyên dibînin..

Çapa yekem a pirtûka “Sînemaya Kurdî: Bêwelatî, Sînor û Mirin” di dawîyê mehê Gelawêjê de û çapa duyem a vê ji mehê Cotmehê (Kewçer) de jî aliyê Weşanên Agora ve derket. Pirtûk di demekî kurt de gelek eleqeya dîtî.

Pirtûka “Sînemaya Kurdî: Bêwelatî, Sînor û Mirin” ji aliyê Derhêner û Sînemavan Mizgîn Mujde Arslan ve hate amade kirin û cara yekem di sala 2009’ê de hatî bû çap kirin.

Pirtûk, geşedana dîrokîya Sînemaya Kurdî dilêkolîne. Gotar û nivîsên li ser sînemaya Kurdî yê hatîye nivîsandin, ji bo temaşavanên, sînemavan û xwendekarên re berhev kirî ye.


Kürt Sineması (2. Basım)

“Kürtler ancak 21. yüzyılda kendi kimlikleri ve dilleriyle sinema yapmaya başladılar; sinema sanatının bir yüzyılı devirdiği, bütün ülke sinemalarının öyküde tekrarı yaşadığı bir yüzyıldan sonra. Kürt sinemasının her geçen gün uluslararası festivallerde daha çok filmle temsil edilmesi, Yılmaz Güney gibi bir efsanenin ardından Bahman Ghobadi ve Hiner Saleem’in kazandıkları ödüller, Kürt gençlerinin sinemaya yönelmesini sağladı. Sinema Kürtler için neredeyse en önemli ‘kendini anlatma’ aracına dönüştü. Buna rağmen Kürt sinemasının en ciddi problemi, Kürt seyircinin var olmayışı ve filmlerin kendi coğrafyalarında gösterim imkânı bulamayışı. Bu kapsamıyla Kürt sineması, sınırlar içerisindeki kayıp bir ülkenin, kaybolmuş bir sineması olmaktan kurtulamıyor. Yine de umutla ve inatla çekilmeye girişilen Kürt filmleri, çeşitli tarihsel, siyasal ve ekonomik sebeplerle içine kapanmış bir halkın artık dışarıya ses vermesini, dışarıya açılmasını temsil etmektedir. Sonuç olarak Kürt sineması, onyıllarca Kürtçe konuşamayışın, kendini anlatamayışın, hep gizlenmiş bir kimliğin sinemasıdır…”

1. basım: Ağustos 2017

400 sayfa

Agora Kitaplığı

Kaynak: http://agorakitapligi.com/kurt-sinemasi-2-basim/


Pirtûkên ên din derhêner Mizgîn Mujde Arslanê ji aliyê Weşanên Agorayê ve hate çap kirin:

Yeşîm Ustaoglu: Av, Mirin û Rêwîtî / 2010

‘Rejîsor’ Atîf Yılmaz / 2007

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir