‘Birayên Bêdengiyê’ İstanbul Film Festivali’nde!

 ‘Birayên Bêdengiyê’ İstanbul Film Festivali’nde!

Yönetmenliğini Taylan Mintaş’ın yaptığı Birayên Bêdengiyê (Sessizliğin Kardeşleri) belgeseli ilk kez 36. İstanbul Film Festivali’nde gösterilecek.

Belgesel, yönetmen Taylan Mintaş’ın yıllar sonra gittiği köyünde karşılaştığı kuzenleri Toso (53) ve Çao’nun (38) hikâyesini konu ediyor. Kars’ın Susuz ilçesine bağlı küçük bir köyde yaşayan Toso ve Çao, öfkeleriyle de sevgi gösterileriyle de birbirlerinden farklı iki kardeştir. Onları ortaklaştıran şey sadece, ahraz (sağır ve dilsiz) olmaları değildir; kendilerine ait işaret dilleridir aynı zamanda… İki kardeşin, bazen insanların kusurlarıyla, bazen yetenekleriyle, bazen de dedelerden kalma lakaplarla yarattıkları bu işaret dili, tüm köy halkı tarafından da bilinmekte ve köyde Kürtçe ve Türkçe dışında 3. bir dil olarak kabul görmektedir.

Çekimleri üç yılda tamamlanan, yönetmenliğini, kurgusunu, görüntü yönetmenliğini ve yapımcılığını yönetmen Mintaş‘ın üstlendiği belgesel, İstanbul Film Festivalinin Ulusal Belgesel bölümünde gösterilecek. Belgsesel’in ilk vizyonu Nisan’da Beyoğlu Sineması’nda olacak.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir