İnsan Hakları Film Festivali Kürt Yönetmene Adandı

İnsan Hakları Film Festivali Kürt Yönetmene Adanacak

Bu yıl 15’si gerçekleştirilecek olan Uluslararası İnsan Hakları Film Festival ve Forum programının İran‘da tutuklu bulunan, sinema ve insan hakları alanında yaptığı çalışmalarla tanınan yönetmen Keywan Karimi‘ye ihtaf edildiği açıklandı.

10-19 Mart tarihleri arasında İsviçre‘nin Cenevre şehrinde Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin ana oturumunda düzenlenecek 134 etkinliğe 62 farklı ülkeden 300 konuğun katılacak.

Haber sitesi Kürdistan 24‘de yer alan habere göre Uluslararası bir insan hakları örgütü’nün İran’da tutuklu bulunan Kürt sinemacı Keywan Karimi’nin sağlık durumuna ilişkin bir çağrıda bulunduğunu, PEN İnternational’unda 23 Kasım 2016 tarihiden bu yana cezaevi’nde tutuklu bulunan Karimi’nin pulmoner dolaşım sistemindeki bir hastalık sebebiyle kanama geçirdiğini ve sağlık durumu kritik olan Karimi’nin uzman doktorlara sevk edilmesi gerektiğini açıkladı.

Kürdistan’ın Baneh kentinden olan bağımsız yönetmen Karimi, 40 Film Festivalinde gösterilen ve İspanya ve Kolombiya‘da ödüller alan, “Şehre Yazmak” adında Tahran‘daki duvar yazılarını, 1979 İslam Devrimi’nin yaşandığı süreci ve 2009 yılında İran’daki cumhurbaşkanlığı seçimi krizine itirazları işlediği belgesel nedeniyle “kutsal değerlere hakaret” ile suçlanıp 2013 yılında 15 gün gözaltında kalan ve yargılanan  yönetmen Karimi  film yapmaya devam etti.  Fransız film yapımcılarının Karimi’nin serbest bırakılması için Aralık’ta Fransa ve Avrupa‘nın diğer ülkelerinden İran’a çağrı yapmalarını istendiği belirtilen haberde yönetmen Karimi’nin yaptığı açıklama da “Ülkeyi terk etme niyetim yok” dediği aktarıldı.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir