Sînemaya Kurdî: Bêwelatî, Sînor û Mirin

Sînemaya Kurdî: Bêwelatî, Sînor û Mirin

Tê nasîn ku bi belgefîlm û kurtefîlmên xwe re û fîlmên wê di mîhrîcanên netewî û navnetewîyan de xelatan bi dest xistîye derhênera sînemayê, nivîskar û lêkolîner Mizgîn Müjde Arslan, bi pirtûka xwe ya sala 2009’ê de jî aliyê Weşanên Agora ve hate çapkirin, bi navê ‘Sînemaya Kurdî: Bêwelatî, Sînor û Mirin’ ê re ji dema berê de heta jî niha geşedana dîrokîya Sînemaya Kurdî jî lêkolîn dike, bi berhev kirîyên gotar û nivîsan re, ji bo beşa nivîs û lêkolîneran û kesên ku meraq dike re çavkanîya referanseke herî girîngê pêşniyar dike.

Belgesel ve Kısa Filmleri ile tanınan, çektiği filmler ulusal ve uluslararası Film festivallerinde ödüller kazanan sinema yönetmeni, yazar ve araştırmacı Mizgîn Müjde Arslan, 2009 yılında Agora Kitaplığı tarafından basımı yapılan ‘Kürt Sineması : Yurtsuzluk, Sınır Ve Ölüm’ isimli kitabı ile geçmişten günümüze Kürt Sineması‘nın tarihsel gelişimini araştırarak derlediği makaleler ve yazılar ile sinema dünyasında teori ve yazın alanındaki araştırmacılara ve merak edenlere önemli bir başvuru kaynağı sunuyor.

SîneNûçe

Kürt Sineması: Yurtsuzluk, Sınır ve Ölüm

Kürtler ancak 21. yüzyılda kendi kimlikleri ve dilleriyle sinema yapmaya başladılar; sinema sanatının bir yüzyılı devirdiği, bütün ülke sinemalarının öyküde tekrarı yaşadığı bir yüzyıldan sonra. Kürt sinemasının her geçen gün uluslararası festivallerde daha çok filmle temsil edilmesi, Yılmaz Güney gibi bir efsanenin ardından Bahman Ghobadi ve Hiner Saleem’in kazandıkları ödüller, Kürt gençlerinin sinemaya yönelmesini sağladı. Sinema Kürtler için neredeyse en önemli ‘kendini anlatma’ aracına dönüştü.

“Bu kapsamıyla Kürt sineması, sınırlar içerisindeki kayıp bir ülkenin, kaybolmuş bir sineması olmaktan kurtulamıyor. Yine de umutla ve inatla çekilmeye girişilen Kürt filmleri, çeşitli tarihsel, siyasal ve ekonomik sebeplerle içine kapanmış/kapanmak zorunda bırakılmış bir halkın artık dışarıya ses vermesini, dışarıya açılmasını temsil etmektedir.

“Sonuç olarak Kürt sineması, onyıllarca Kürtçe konuşamayışın, kendini anlatamayışın, hep gizlenmiş bir kimliğin sinemasıdır…”

(arka kapak)

Çavkanî / Kaynak: http://agorakitapligi.com/kurt-sinemasi-yurtsuzluk-sinir-ve-olum/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir